19DZ_Boris_Cellar.

 

Boris Čellár

je hudobník známy predovšetkým interpretáciou jazzového žánru. Vyštudoval hudobnú univerzitu KUG v Grazi v odbore jazzová gitara. Napriek tomu, že je známym jazzovým gitaristom, žánrovo sa hudobník neobmedzuje a vydáva sa tiež do multižánrového priestoru, o čom svedčí aj jeho posledný album MUSICA MEDICA, ktorý v roku 2014 nahral  s anglickým hudobníkom a spevákom alikvótnych tónov Ramim Shaafim.

Po preskúmaní hudobnej piesňovej formy sa Boris v poslednom období ponoril do prehľadávania sonickej – zvukovej časti hudby a zo svojej gitary dostáva pomocou hudobných efektov zvukové farby, netypické pre tento nástroj, pripomínajúce meditatívne plochy. Jeho hudba je dielom daného momentu, odovzdaného prístupu k improvizácii. Za pomoci tzv. looperu vzniká v priamom prenose jedinečná skladba, ktorej začiatok, priebeh a koniec nie sú pred vystúpením známe. Popri gitare sa v jeho hudbe objavujú tiež ústne perkusie (mouth percussion), či aktuálne drevený perkusívny meditatívny nástroj, ktorý Boris Čellár vyvinul.


Na Dňoch Zdravia bude návštevníkom koncertu umožní si tento nástroj taktiež vyskúšať.

 

Boris Čellár spolupracuje s mnohými domácimi a zahraničnými hudobníkmi. Má za sebou produkciu troch vlastných CD albumov, v spolupráci s Luciou Lužinskou. Na jeho nahrávkach píše často aranžmány pre sláčikové kvarteto a vytvára tak komorný zvuk tria s 'orchestrom'. Okrem hudobných aktivít sa Boris objavuje na jazzovej scéne aj organizačne, je zakladateľom hudobného portálu Jazz.sk, realizátorom Ceny za najlepší jazzový album ESPRIT, či podporovateľom mladých talentov vďaka súťaži Jazz START UP.

www.jazz.sk